Henna

Složení a účinky

hibiscus.png

 Lawsonia inermis (Henovník bílý) je tradiční indická rostlina, která se již po tisíciletí pěstuje pro své hladké podlouhlé listy, z nichž se po usušení a nadrcení získává prášek zelené či hnědočervené barvy, nazývaný henna. Obsahuje velké množství zejména červených pigmentů, které se dobře váží s proteiny a vytváří na vlasech měděný odstín.

Kromě toho lístky a semínka této rostliny mají ozdravné účinky. Zanechávají vlasy lesklé, hebké a chrání pokožku hlavy před lupy či jinými kožními chorobami. Henna tak dodává vlasům kromě charakteristického červeno měděného odstínu i přirozený lesk. Má trvalý barvicí účinek, aniž by obsahovala amoniak, peroxid, parabeny, těžké kovy či jiné chemické přísady.

Na jakou barvu vám henna chytí?

Je třeba si uvědomit, že přírodní barvy nemají schopnost zesvětlovat vlasy, a proto barví v závislosti na pigmentaci Vašich vlasů. Čím jsou původní vlasy tmavší, tím menší bude barevný efekt. U každého je tak výsledek barvení jiný, jelikož henna kopíruje podklad, tedy barvu vašich vlasů. Můžete tedy očekávat asi takovéto výsledky:

ukazkafarby henna.png Hennou obarvíte bez problémů i šediny 

 

Návod na aplikaci

' ' '

Do misky si připravíme podle délky a hustoty vlasů 50-100 gramů henny. Prášek zalijeme vodou o teplotě cca 80 °C a  řádně promícháme. Vodu přilévejte postupně a sledujte hustotu směsi, která nesmí být příliš řídká, protože by vám stékala z hlavy, ani příliš hustá, to by pořádně nepřilnula k vlasům. 

Vytvořenou kaši nanášíme rukama v gumových rukavicích na suché vlasy, těsně před barvením není třeba vlasy mýt ani je namáčet. Hennu nanášíme pramen po prameni po celé délce vlasů, přičemž hennou nešetřete, vlasy jí musí být celé obalené. Pokud vám namíchaná směs nevystačí, jednoduše si přimíchejte další (a naopak pokud si namícháte více, lze zbytek uchovat v mrazáku na příště).  Pak přikryjeme nabarvené vlasy igelitovou čepicí nebo folií a zabalíme do ručníku nebo staré pletené čepice. Hennu necháme působit v rozmezí jedné až několika hodin. S délkou působení roste intenzita barvících a blahodárných účinků henny, pokud tedy máte čas, nechte na hlavě alespoň 4 hodiny. (Kvalitní henna se z nabarvených vlasů nevymývá, takže příště už můžete dobarvovat pouze odrosty). Poté vlasy důkladně vypláchneme čistou vodou. Jelikož se barva ještě 24-48 hodin po barvení na vlasech ustaluje, nejméně dva dny po barvení by se neměl používat šampon. Pokud jste barvila šediny, nelekejte se, pokud jsou zářivě zrzavé, do dvou dnů ztmavnou. 

 

Druhým způsobem barvení je zalití prášku kyselou tekutinou za studena (citronovou šťávou, jablečným octem nebo ibiškovým čajem). Opět důkladně rozmícháme a při pokojové teplotě necháme stát nejlépe přes noc. Poté nanášíme stejným postupem jako je uvedeno výše, na vlasech necháme působit alespoň dvě, lépe však čtyři hodiny.

Upozornění: Před použitím henny a ostatních přírodních barviv (a ani těsně po barvení) se nedoporučuje používat šampony a kondicionéry se silikony, které zabraňují proniknutí přírodních pigmentů do struktury vlasu. Vlasy by měly být čisté a bez zbytků fixačních tužidel a sprejů.

Mýty o Henně 

Henna mi chytí do zelena ...
Pravá 100% čistá henna barví jen a jen do měděných odstínů v závislosti na aktuální pigmentaci vlasů.
Do zelena však henna může zreagovat v případě, že nepoužijete čistou hennu, ale hennu s metalickými aditivy. Někdy se do méně kvalitní henny přimíchávají chemické přísady na podpoření červených pigmentů. A také v případě, že máte vlasy odbarvené a použijete barvu obsahující indigo, jellikož žlutá + modrá = zelená.

Na chemicky barvené vlasy hennu už používat nemůžu ...
Po barvení chemickými barvami doporučujeme dodržet minimální dobu 4 týdnů před aplikací henny. Je to z důvodu, aby henna dokázala proniknout do struktury vlasu a předat mu barevný pigment a blahodárné účinky. Pak můžete bez obav hennu použít.

S hennou se dají vlasy přebarvit na jakoukoliv barvu ...
S hennou nedosáhnete blond odstín ani světlejší barvu než je vaše aktuální barva vlasů. Přírodní henna barví vlasy vždy jen do měděných odstínů v závislosti na pigmentaci vašich vlasů. Naopak henny, které barví jinak než do měděna, obsahují další barvivo, a to buďto přírodní (například indigo), nebo i chemické, což mnohdy výrobce ve složení neuvádí. Pokud Vám měděný odlesk vyhovuje, vždy je lepší použít právě čistou hennu, jelikož s ní si můžete být jistá maximálními preventivními a vyživujícími účinky na vlasy. 

Pokud vám měděná barva čisté henny nevyhovuje, můžete zvolit z následujících alternativ:

                     
Cassia Henna, indigo a amla      INDIGO
Bezbarvý vlasový zábal
známý také jako
bezbarvá henna 
Světle hnědá barva na vlasy  Barva pro dosažení
hnědého či černého
odstínu ve spojení s hennou.
(hennu je třeba objednat zvlášť)

 

Kolik henny budete potřebovat? V jednom balení je 200 g, což při dlouhých vlasech vydrží minimálně na dvě použití, při krátkých vlasech na čtyři. Samotná henna se nevymývá, tudíž při dalších barveních už stačí dobarvovat pouze odrosty a spotřeba henny je tak ještě menší.

Hennu ani další produkty pro no poo péči již k prodeji nenabízíme.

 

X

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat.

Rozumím